Změna dodavatelů.czZměna dodavatelů.cz

Porovnání cen energií (elektřiny a plynu)

  • levnější plyn
  • levnější elektřina
  • úspory na energiích

Časté dotazy

Časté otázky k elektřině

Kdo může změnit dodavatele elektřiny?

Dodavatele elektřiny může změnit každý zákazník. Na výběr má z několika desítek společností, které mají oprávnění k dodávání elektřiny do domácností na území České republiky.

Vyplatí se změna dodavatele elektřiny?

Změnou dodavatele elektřiny se dá ušetřit ročně i několik tisíc korun. Stačí si vybrat společnost s nejvhodnější nabídkou a cenami, která vám bude vyhovovat.

Jak změním dodavatele elektřiny?

Změna dodavatele elektřiny pro domácnosti je velmi snadná. Stačí u nás vyplnit formulář pro srovnání cen elektřiny a my vás posléze budeme kontaktovat s nabídkou. Veškeré dokumenty (smlouva a plná moc) vám pak budou zaslány na vaši kontaktní adresu. Celý přechod k jinému dodavateli vyřídíme za vás, včetně podání výpovědi stávajícímu dodavateli, a to zdarma.

Jak dlouho potrvá přejít k novému dodavateli?

Doba přechodu od jednoho dodavatele elektřiny k jinému je závislá na výpovědní lhůtě, která je stanovena ve smlouvě se stávajícím dodavatelem. Obvykle tato lhůta činí 1-3 měsíce.

Dojde při změně dodavatele k výměně elektroměru?

Se změnou dodavatele není potřeba cokoliv měnit či instalovat. Odběr elektřiny tak budete moci sledovat ze stávajícího elektroměru. Jediná změna proběhne ve fakturaci, kde bude uveden váš nový dodavatel.

Jsou se změnou dodavatele spojeny nějaké poplatky?

Změna dodavatele elektřiny je zcela zdarma, toto ustanovení je dáno přímo ze zákona. Jediné poplatky tak mohou být v souvislosti s podpisem nové smlouvy, u některých společností je toto obvyklé.

Jak často mohu měnit dodavatele elektřiny?

Pakliže se vám nový dodavatel nebude zamlouvat, není potřeba věšet hlavu. Změnu dodavatele je totiž možné dle zákona provádět každých 6 měsíců. V případě potřeby se tak klidně můžete vrátit i ke svému původnímu dodavateli, je však potřeba opět myslet na výpovědní lhůtu.

Co je sazba a tarif elektřiny?

Rozdíl mezi sazbou a tarifem u elektřiny spočívá v tom, že sazba je pevně stanovena podle toho, jakým způsobem je domácnost vytápěna. Standardní sazba pro domácnosti, které elektřinu využívají pro svícení a pro provoz domácích spotřebičů, je D002d. Tarifem se pak rozumí konkrétní nabídka společnosti v rámci dané sazby. U jednotlivých tarifů se liší měsíční poplatky či cena elektřiny. U standardní sazby většina dodavatelů elektřiny nabízí zákazníkům hned několik tarifů.

 

Časté otázky k plynu

Pro lepší orientaci uvádíme nejčastější otázky, které zájemci o změnu dodavatele plynu hledají

Mohu změnit dodavatele plynu?

Ano, dodavatele plynu může změnit každý zákazník, který odebírá plyn do domácnosti. Je to umožněno liberalizací trhu s plynem, kdy od 1. Ledna roku 2007 bylo umožněno bezplatně si zvolit svého dodavatele a tím odběratelům dát šanci alespoň částečně ovlivnit výši nákladů za dodávky plynu. Aktuálně na českém trhu působí několik desítek společností, které dodávají plyn do domácností, většinou se jedná o společnosti s celorepublikovým rozsahem.

Je změna dodavatele plynu výhodná?

Ano, změna dodavatele plynu se vyplatí v případě, že zákazník zvolí vhodného dodavatele, který mu poskytne výhodnější ceny nežli stávající dodavatel. Ročně se takto dají za plyn ušetřit stovky až tisíce korun u domácnosti s průměrnou spotřebou plynu.

Existují nějaké tarify plynů?

Většina společností, které se v současnosti zabývají dodávkami plynu, mají jeden tarif. Jsou však i tací dodavatelé, kteří nabízejí například pro určité období speciální fixní cenu.

Jak provést změnu dodavatele plynu?

Změna dodavatele plynu je velmi nenáročným úkonem, který zvládne prakticky každý zákazník. Je jen potřeba u nás vyplnit online kalkulačku pro výpočet ceny plynu a my vás posléze budeme kontaktovat s nejvýhodnější nabídkou. Veškeré dokumenty (smlouva a plná moc) vám pak přijdou poštou. Celou změnu vyřídíme za vás, rychle a zdarma. Změna dodavatele plynu je závislá na výpovědní lhůtě, která obvykle trvá od jednoho do tří měsíců od výpovědi.

Jaká je cena za změnu dodavatele plynu?

Zákon stanovuje, že změna dodavatele plynu je zcela zdarma, tudíž nebudete během tohoto procesu platit žádné poplatky.

Jak často mohu měnit dodavatele?

Změnu dodavatele plynu je možné provádět jednou za 6 měsíců.
Aktuální ceny

4.54 Kč / kWh
14.2 Kč / m3

Spočítejte si kolik ušetříte!

Porovnat elektřinu Porovnat plyn

Spolupracujeme

Ve spolupráci s Ušetřeno.cz
Úsporná domácnost